Izrael je pro mě srdeční záležitostí. Nejen proto, že s ním máme mnoho společného. Tato malá země nám totiž v mnohém může jít dokonce příkladem. Vztahy s ní jsou nejen věcí cti, ale jsou i praktické.

Když jsem komoru spoluzakládal, byl můj postoj neutrální. Izrael jsem měl rád, avšak teprve v praxi, po několika návštěvách jsem si uvědomil, jak moc jsou si naše země blízké. Blízké mentalitou i intelektuálně, lidé jsou navíc přátelští, srdeční a jednají přímo.

Je pro mne velkou ctí, býti již počtvrté zvolen prezidentem Česko-izraelské smíšené komory. Zároveň je to pro mne ale i velká výzva.

Komora je plná energie, neustále se organizují různá podnikatelská setkání, společenské i kulturní akce a není vždy lehké udržet s tímto tempem krok. Jako jeden ze zakladatelů Komory však s radostí sleduji její rozvoj. Ještě v 90. letech byly obchodní vztahy s Izraelem v počátku, nyní je Izrael jedním z největších obchodních partnerů České republiky.

 

 

 

„Budoucnost je především ve společných investicích v Africe nebo v Asii.”

JUDr. Pavel Smutný

 

Komora se ale už nesoustředí pouze na podporu obchodních vztahů. Její činnost přesáhla hranice byznysu, což mě jako milovníka umění velmi těší. Příkladem takové akce se společenským a kulturním přesahem je udílení Cen Arnošta Lustiga osobnostem, které se zasloužily o rozvoj hodnot jako je odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost. Mnoho z těchto hodnot je českému národu blízkých a mnoho z nich sdílíme s izraelským národem.

Jelikož se Komora každým rokem rozrůstá, je jasné, že nejsem jediný, kdo vidí všechny příležitosti, které se nám v rámci této spolupráce nabízí. Své pozice chci využít k přivedení národů ještě k těsnější spolupráci. I proto se snažím co nejvíce podporovat činnost Komory, aby byla všestranně přínosná, podporovala obchod, spojovala národy a tvořila hodnoty přesně tak, jak říkají její kréda.