Mecenášství mě fascinovalo už od mládí. Tato činnost je v Česku často mylně vnímána jako výsada bohatých, ale ve skutečnosti může být mecenášem v podstatě kdokoliv. Více než o peníze jde totiž o velkorysost a uvědomělost.

Už v roce 1995 jsem chtěl vyzkoušet, jak mecenášství funguje. Věnoval jsem tedy svých prvních dvacet  tisíc na podporu jednoho z českých dětských domovů. Inspirovaly mě studijní pobyty v Americe a Francii, kde lidé s naprostou samozřejmostí podporují různé projekty kvůli náboženskému přesvědčení nebo jen proto, že je to baví.

Mecenášství není charita. Je to pomoc úžasným věcem, které by jinak nemohly vzniknout. Cítím se dobře, když mohu pomoci něčemu dobrému a kvalitnímu, a stát se tak důležitou součástí nějakého projektu. V mecenášství totiž funguje úžasná symbióza – já jako mecenáš mám dobrý pocit, že jsem něco dobrého vykonal a pro umělce je výhodou získání finančních prostředků na realizaci plánů.     

 

 

 

„Cítit odpovědnost za kulturní dědictví znamená kultivovat vlastní budoucnost.”
JUDr. Pavel Smutný

 

Smysl opravdového mecenášství nespočívá v jednorázových příspěvcích na různé projekty, ale naopak v dlouhodobé a systematické podpoře jedné věci. A protože mezi mé koníčky patří vážná hudba a výtvarné umění, rozhodl jsem se svou cestu začít právě tady. 

Na rozdíl od běžných sponzorů si ale u těchto institucí nekupuji reklamu. O mé podpoře veřejnost často ani neví, já však přesto o návratnosti své investice nepochybuji. Oblasti umění, které podporuji, totiž na oplátku obohacují můj vlastní život – například opera, ve které jsou zhuštěné modelové lidské emoce, dobře oživuje moje suché právnické myšlení. A jsem rád, že se díky mecenášství mohu na úžasných představeních podílet více než jen jako běžný divák.

 

Bohemian Heritage Fund

V roce 2009 jsem se stal spoluzakladatelem a zároveň také prezidentem nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, jehož cílem je podpora národního dědictví. Jedním z jeho zásadních projektů je dostavba varhan v katedrále sv. Víta. Uzavřít v dějinách její dostavbu postavením varhan je neskutečně prosté, a zároveň působivé. S kolegy v nadačním fondu jsme se rozhodli, že je to dobrý a cenný nápad, který nám rezonuje v duši, ačkoliv to není z náboženských důvodů. V podstatě celá akce představuje ideu národní sbírky a české svornosti, v níž se spojují malí i velcí. Bude to krásný dárek pro katedrálu ke stému výročí republiky, v tom je tento projekt impozantní.

Evropa i naše země se nyní nachází ve složité situaci dezintegrace hodnot. A právě péči o tyto hodnoty a kulturní tradici si náš fond vytkl jako jeden z cílů. Budeme usilovat o to, aby česká kultura byla znovu světovým pojmem.